TematNews.pl

Tematyczne newsy ze świata

Mikrobiom skóry głowy a zdrowie włosów
Zdrowie i uroda

Mikrobiom skóry głowy a zdrowie włosów

Większość ludzi wie, że zdrowy mikrobiom jelitowy jest niezbędny dla zdrowia jelit, ale czy wiedziałeś, że zdrowy mikrobiom skóry głowy jest niezbędny dla zdrowia włosów? Podobnie jak jelita, skóra – w tym skóra głowy – ma swój mikrobiom. Mikrobiom to społeczność bakterii i innych mikroorganizmów. Te mikroorganizmy, których są biliony, odgrywają rolę w zwalczaniu złych bakterii i grzybów oraz w ochronie zdrowia Twojej skóry i włosów. W tym artykule porozmawiamy o mikrobiomie skóry głowy i o tym, jak poprawić zdrowie włosów poprzez wspieranie mikrobiomu skóry głowy.

Czym jest mikrobiom skóry głowy?

Mikrobiom skóry głowy to społeczność bakterii i innych mikroorganizmów żyjących na skórze głowy. Nasza skóra jest pokryta trylionami mikroskopijnych bakterii, z których część jest korzystna dla naszego zdrowia, a część szkodliwa. Ważne jest, by zachować zdrowy stosunek „dobrych” do „złych” bakterii. Korzystne bakterie na skórze głowy zapobiegają kolonizacji skóry głowy przez złe bakterie i inne organizmy, które mogą uszkodzić skórę i włosy.

Zdrowy mikrobiom skóry głowy jest niezbędny dla zdrowia włosów, ponieważ pomaga utrzymać ich siłę i chronić skórę głowy. Na przykład łupież jest zwykle powodowany przez rodzaj grzyba zwanego Malassezia, który żywi się olejkami produkowanymi przez skórę głowy. Kiedy skóra głowy jest skolonizowana korzystnymi bakteriami, jest chroniona przed grzybem Malassezia, ponieważ dobre bakterie zapobiegają jego rozprzestrzenianiu się.

Mikrobiom skóry głowy jest ważny dla zdrowia skóry i mieszków włosowych, a poprawa zdrowia mikrobiomu skóry głowy jest jednym z najbardziej pomijanych obecnie naturalnych sposobów na zdrowie włosów.

Jak poprawić zdrowie mikrobiomu skóry głowy?

Aby zrozumieć, jak właściwie dbać o mikrobiom skóry głowy, zastanówmy się, co trzeba zrobić, żeby dobrze zadbać o swój mikrobiom jelitowy. Kiedy ktoś chce poprawić stan swojego mikrobiomu jelitowego, musi wykonać kilka podstawowych kroków:

  • Usunięcie toksycznych lub szkodliwych pokarmów
  • Dostarczanie organizmowi odpowiedniego pożywienia i związków, które korzystnie wpływają na jelita
  • Wprowadzenie wielu szczepów probiotyków, aby pobudzić zdrowy mikrobiom jelitowy.

Kuracja mikrobiomu skóry głowy nie różni się wiele od innych, ale zamiast skupiać się na jelitach, skupiamy się na mikrobiomie skóry. Nadal musimy:

-usunąć toksyczne lub szkodliwe składniki (takie jak toksyczne produkty do pielęgnacji włosów lub szampony i odżywki wypełnione szkodliwymi chemikaliami)

  • Dostarczyć skórze głowy i włosom składniki odżywcze i związki, które poprawiają ich zdrowie
  • Wprowadzić wiele szczepów probiotyków, aby pobudzić zdrowy mikrobiom skóry głowy

Usunięcie toksycznych i szkodliwych produktów do pielęgnacji włosów to krok numer jeden. Nie możesz mieć zdrowego mikrobiomu skóry głowy, jeśli zabijasz wszystkie dobre bakterie na swojej skórze. Oczywiście ważne jest pozbycie się szkodliwych bakterii, ale chcesz to zrobić, jednocześnie wspierając rozwój pożytecznych bakterii.

Środki chemiczne zawarte w większości szamponów i odżywek są zbyt silne i pozbawiają skórę głowy wszystkich bakterii, siejąc spustoszenie w zdrowym mikrobiomie skóry głowy. Kiedy dobre bakterie znikną, inne organizmy mogą przejąć kontrolę, na przykład grzyb powodujący łupież.

Być może najważniejszym zaleceniem dotyczącym mikrobiomu skóry głowy jest zaprzestanie stosowania produktów do włosów, które niszczą skórę i pożyteczne bakterie na skórze głowy. Kiedy usuniesz te produkty z rutyny pielęgnacji włosów, mikrobiom skóry głowy będzie miał szansę się odbudować.

Możemy również zadbać o zdrowie włosów, dostarczając im i skórze głowy dobroczynnych składników odżywczych i witamin dla zdrowia włosów (upewnij się tylko, że są one naturalne).

Inne sposoby wspierania zdrowia mikrobiomu skóry głowy

Zdrowe włosy

Oprócz stosowania odpowiednich produktów do pielęgnacji włosów, istnieją inne sposoby wspierania zdrowia mikrobiomu skóry głowy. Skóra jest naszym największym organem, a zdrowie tego organu (jak każdego innego) zależy od zdrowia całego ciała. Zdrowie ciała zależy od naszej diety, stylu życia i środowiska.

Zdrowa dieta i zdrowy styl życia mają znaczący wpływ na zdrowie włosów i skóry. Na przykład zdrowie skóry jest ściśle związane ze zdrowiem jelit i wątroby. Dbając o te narządy, w naturalny sposób wspomagasz zdrowie włosów i skóry.

Zdrowie jelit zależy w dużej mierze od zdrowia mikrobiomu jelitowego, więc poprawiając zdrowie tego mikrobiomu, wspomagasz również zdrowie mikrobiomu skóry. Zdrowie jelit to z pewnością złożony temat, ale istnieją pewne ogólne wskazówki, które pomogą utrzymać je w jak najlepszym stanie:

  • Jedz różnorodne organiczne, pełnowartościowe pokarmy, w tym wiele świeżych owoców i warzyw.
  • Upewnij się, że dostarczasz do swojej diety wystarczającą ilość naturalnego błonnika.
  • Dokładnie przeżuwaj jedzenie i unikaj przejadania się.
  • Pozostaw kilka godzin pomiędzy posiłkami, aby zapewnić prawidłowe trawienie.
  • Wspieraj zdrowy mikrobiom, stosując probiotyk wieloskładnikowy

Ze względu na korzyści, jakie dobry suplement probiotyczny przynosi dla zdrowia jelit oraz ze względu na związek między zdrowiem jelit a zdrowiem skóry, probiotyk wieloszczepowy jest jednym z najlepszych suplementów dla zdrowia włosów.