TematNews.pl

Tematyczne newsy ze świata

Jak zrobić screena na laptopie
Technologia

Jak zrobić screena na laptopie?

W dzisiejszych czasach, w których wszystko odbywa się online, musisz robić zrzuty ekranu na swoim laptopie, aby uwiecznić swoją pracę. Zrzut ekranu to nieruchomy obraz tego, co znajduje się na ekranie.

Niezależnie od tego, czy chodzi o zwykły dzień pracy, czy o zajęcia, możesz uchwycić nieruchomy obraz wszystkiego na ekranie i zapisać go jako plik JPG lub PNG do późniejszego wykorzystania.

Oto jak zrobić zrzut ekranu na laptopie z systemem Windows 7/10

Zarówno w systemie Windows 10, jak i Windows 7 dostępna jest specjalna aplikacja o nazwie „Narzędzie do zrzutów”, która umożliwia przechwytywanie dowolnych zrzutów ekranu. Aplikacja ta wykonuje zrzut ekranu i zapisuje go jako plik graficzny na urządzeniu.

Krok 1: Wyszukaj narzędzie „Narzędzie wycinanie” (Snipping Tool) w oknie wyszukiwania Windows i otwórz je.
Krok 2: Kliknij na stuknięcie „Nowy”, aby wykonać zrzut ekranu.
Krok 3: Teraz przesuń krzyżyk od miejsca, w którym chcesz rozpocząć zrzut ekranu, a następnie przeciągnij, aby wybrać obszar.
Krok 4: Następnie kliknij ikonę „Zapisz zrzut”, aby zapisać zrzut ekranu.

Zrób zrzut ekranu, używając klawiszy skrótu:

Najprostszym sposobem zrobienia zrzutu ekranu jest jednoczesne naciśnięcie klawisza Windows i przycisku „PrtScn” (PrintScreen). Zazwyczaj znajduje się on w górnym rzędzie obok klawiszy funkcyjnych. Pojawi się okno zapisu. Zapisz obraz gdziekolwiek chcesz, podając nazwę pliku. Następnie naciśnij kartę 'Zapisz’.

Przechwytywanie zrzutów ekranu przy użyciu Alt+PrtScn

Podobnie jak w przypadku metody opisanej powyżej, ta opcja kopiuje aktywne okno, czyli ekran, na którym pracujesz. Aby wykonać zrzut ekranu, naciśnij przycisk 'PrtScn’ z klawiszem 'Alt’.

Zrób zrzut ekranu określonego fragmentu używając klawisza Windows+Shift+S

zrzut ekranu

Aby przechwycić określony fragment ekranu, musisz nacisnąć razem te trzy klawisze – Windows, Shift+S. Spowoduje to przyciemnienie ekranu oraz zmianę wskaźnika myszy na przeciąganie, co pozwoli Ci wybrać fragment, który chcesz przechwycić. Zrzut ekranu zostanie następnie skopiowany do schowka.

Zapisz zrzut ekranu bezpośrednio za pomocą klawisza Windows+PrtScn

Jeśli nie chcesz kopiować zrzutu ekranu do schowka, możesz użyć skrótu klawiszowego Windows+PrtScn na laptopie z systemem Windows, aby zapisać go jako plik graficzny. Naciśnięcie tych klawiszy spowoduje wykonanie zrzutu ekranu i zapisanie go w folderze „Obrazy”.

Klawisz Windows+G

Ta opcja jest najbardziej popularna wśród graczy. Gracze mogą nacisnąć dwa klawisze: Windows i G, aby wyświetlić nakładkę gry. Następnie kliknij ikonę aparatu lub naciśnij klawisze Windows+Alt+PrtScn, aby zrobić zrzut ekranu.

Oto jak zrobić zrzut ekranu na laptopach z systemem macOS

  • Laptopy z systemem macOS również mają wiele możliwości robienia zrzutów ekranu. Najprostszym sposobem zrobienia zrzutu ekranu na laptopie z systemem macOS jest po prostu naciśnięcie klawiszy Command+Shift+3. Jednoczesne naciśnięcie tych trzech klawiszy spowoduje przechwycenie obrazu całego ekranu.
  • Command+Shift+4 to zaawansowane polecenie, które umożliwia przechwycenie określonego fragmentu ekranu.
  • Wywołując klawisze Command+Shift+5, możesz łatwo wykonać zrzut ekranu na laptopach z systemem macOS. Ta opcja daje Ci wolną rękę przy wykonywaniu zrzutu ekranu. Możesz po prostu nacisnąć klawisz „enter” lub wybrać opcję „Przechwyć wybrany fragment” z małego panelu poniżej.
  • Podobnie Command+Shift+6. Ta opcja jest dostępna tylko w wersji MacBooka z paskiem dotykowym. Wszystkie zrzuty ekranu wykonane na laptopach z systemem macOS będą domyślnie zapisywane na pulpicie.