TematNews.pl

Tematyczne newsy ze świata

Jak wyglądać jak profesjonalny narciarz
Zdrowie i uroda

Jak wyglądać jak profesjonalny narciarz, nawet jeśli jesteś początkujący

Wybierasz się w góry na swój pierwszy w życiu urlop narciarski? Masz szczęście. Zostaniesz wtajemniczony w jeden z najbardziej ekscytujących sportów świata, w jednym z jego najbardziej oszałamiających środowisk. Tak, ok, uwolnisz też lawinę pieniędzy ze swojego konta bankowego, a po powrocie będziesz tygodniami zanudzał swoich nie jeżdżących na nartach przyjaciół. Ale uwierz mi, że warto. Zima już nigdy nie będzie taka sama.

Dobierz odpowiednią kurtkę

Do spodni narciarskich załóż prawdziwą kurtkę narciarską. Nie kurtkę strzelecką, żeglarską, poncho, nieprzemakalną wiatrówkę, pakowną mac czy cokolwiek innego, co nie jest przeznaczone specjalnie do sportów zimowych. Widzieliśmy kiedyś kogoś, kto jeździł na nartach w koszuli i krawacie w kolorze houndstooth – nie do wiary.

Żadnych śpioszków, chyba że masz mniej niż 25 lat, żadnych kurtek i spodni w kolorze złotym lub srebrnym, żadnych wzorów pasujących zarówno na kurtkach, jak i na spodniach. W zasadzie każdy strój, który krzyczy „patrzcie na mnie”, nie jest dobrym pomysłem dla początkujących. W końcu wszyscy będą na ciebie patrzeć… i zobaczą, że robisz pług śnieżny.

I zapnij ją odpowiednio

…i nie zostawiaj kurtki powiewającej na wietrze. Nic nie krzyczy głośniej: „Jestem zupełnie początkujący i jestem w błocie!”. Będziesz miał śnieg w spodniach i na górze, a kurtka będzie przeszkadzać i może nawet zaczepić się o wyciąg. Nie podwijaj też rękawów – w końcu to nie jest rok 1980.

Popraw buty

Nie chodź z otwartymi klamrami butów, paskami ciągnącymi się po ziemi i spodniami zwiniętymi na łydkach. W restauracji w porze lunchu możesz poluzować buty, ale potem upewnij się, że je mocno przypiąłeś. Początkujący: obejrzyj ten film o tym, jak założyć buty po raz pierwszy i pamiętaj, żeby nie wkładać spodni do środka!

Prawidłowe noszenie nart

Jazda na nartach

Powinno się je nosić przez ramię, tak aby podstawy były zwrócone do siebie, a czubki skierowane do przodu, wiązania spoczywały tuż za ramieniem. Wyjątkiem są wycieczki pod górę, kiedy eksperci prawdopodobnie zdecydują się przypiąć narty do plecaka na czas wspinaczki.