TematNews.pl

Tematyczne newsy ze świata

Percy Shaw
Informacje i ciekawostki

Jak wycieczka do pubu uczyniła światowe drogi bezpieczniejszymi

Percy Shaw urodził się w Halifaxie w 1890 roku. Od najmłodszych lat Shaw projektował i wymyślał różne rzeczy, z różnym skutkiem. Próbował także wielu zawodów i rzemiosł: pracy w młynie, pracy biurowej, spawania i produkcji kotłów. W końcu rozpoczął działalność gospodarczą w zakresie naprawy nawierzchni drogowych. To właśnie w związku z tą pracą wymyślił swój najsłynniejszy wynalazek – „kocie oko”.

Bardzo mądry pomysł.

Shaw złożył patent w 1934 roku na „Ulepszenia odnoszące się do bloków do oznaczania powierzchni dróg” i został on przyznany w następnym roku. Szklane i metalowe koraliki zostały umieszczone w bloku gumy na metalowej podstawie i wpuszczone w drogę tak, że górna część konstrukcji wystawała ponad powierzchnię drogi. Światło z reflektorów samochodowych odbijało się od nich, oświetlając trasę. Jeśli samochód przejechał po niej, Kocie Oko (lub kolce drogowe, jak je często nazywano) było wciskane w zagłębienie, co pozwalało uniknąć uszkodzenia samochodu i zwiększało żywotność Kociego Oka. Shaw zasugerował w swoim patencie, że różne kolory reflektora mogą być użyte do oznaczenia różnych poziomów zagrożenia na drodze. Obecnie różne kolory są używane na autostradach i do wskazywania skrzyżowań.

Samoczyszcząca się innowacja

Podczas gdy ta aplikacja była w trakcie realizacji, on kontynuował ją w 1936 roku z tym, co jest uważane za jego najważniejszą innowację – samoczyszczącym się kocim okiem. W podstawie kociego oka zbierała się woda deszczowa, a kiedy przejeżdżał po nim pojazd, wciskając blok, reflektory dociskały się do mocowania, a zebrana woda deszczowa spływała do góry na szybę. Cała konstrukcja wymagała więc niewielkiej konserwacji.

Ważny wynalazek

Droga

Firma Shaw’a, działająca do dziś, eksportowała produkt na cały świat, a fabryka w Boothtown rozrosła się do 20 akrowego terenu.

Niezmieniona przez wiele lat, dopiero w ostatnich czasach wypróbowano nowe warianty – wykorzystując inne materiały, testując zasilane energią słoneczną i „inteligentne” kocie oczy, które mogą przesyłać sygnały do pojazdów.

Percy Shaw jest jednym z tych rzadkich wynalazców, którzy zarobili pieniądze na swoim produkcie. Został odznaczony OBE w 1965 roku i zmarł w 1976 roku.