TematNews.pl

Tematyczne newsy ze świata

Grzybica skóry głowy
Zdrowie i uroda

Grzybica skóry głowy

Grzybica skóry głowy (tinea capitis) to wysypka spowodowana infekcją grzybiczą. Zazwyczaj powoduje swędzenie, łuszczenie się i łysienie plam na głowie. Nazwa „grzybica” pochodzi od jej okrągłego wyglądu. Nie ma w niej żadnego robaka.

Grzybica skóry głowy jest zakaźna. Najczęściej występuje u maluchów i dzieci w wieku szkolnym. Grzybica skóry głowy jest spokrewniona ze stopą sportowca (tinea pedis), grzybicą stóp (tinea cruris) i grzybicą ciała (tinea corporis).

Leki przyjmowane doustnie mogą zabić grzyba, który powoduje grzybicę skóry głowy. Szampony lecznicze mogą pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się infekcji na inne osoby.

Symptomy

Oznaki i objawy grzybicy skóry głowy mogą obejmować:

 • Jedna lub więcej okrągłych, łuszczących się lub zmienionych zapalnie plam, w których wyłamały się włosy na skórze głowy lub w jej pobliżu
 • Plamy, które powoli powiększają się i mają małe, czarne kropki w miejscach, gdzie włosy się złamały
 • Kruche lub delikatne włosy, które można łatwo złamać lub wyrwać
  Czułe lub bolesne miejsca na skórze głowy

Kiedy należy zgłosić się do lekarza

Wiele chorób skóry głowy może mieć podobny wygląd. Zgłoś się do lekarza swojego dziecka, jeśli u dziecka występuje utrata włosów, łuszczenie się lub swędzenie skóry głowy albo inny nietypowy wygląd skóry głowy. Ważne jest, aby uzyskać dokładną diagnozę i szybkie leczenie lekami na receptę. Kremy, lotiony i proszki bez recepty nie pozbędą się grzybicy skóry głowy.

Przyczyny grzybicy skóry głowy

Grzybica skóry głowy jest wywoływana przez powszechnie występującego grzyba. Grzyb atakuje zewnętrzną warstwę skóry głowy i włosy. Powoduje to łamanie się tych włosów. Choroba ta może się rozprzestrzeniać w następujący sposób:

 • Z człowieka na człowieka. Grzybica często rozprzestrzenia się przez bezpośredni kontakt skóra do skóry z osobą zarażoną.
 • Ze zwierzęcia na człowieka. Możesz zarazić się grzybicą, dotykając zwierzęcia z grzybicą. Grzybica może się rozprzestrzeniać podczas głaskania lub pielęgnowania psów lub kotów z grzybicą. Grzybica jest dość powszechna u kociąt, szczeniąt, krów, kóz, świń i koni.
 • Obiekt dla człowieka. Grzybica może się rozprzestrzeniać przez kontakt z przedmiotami lub powierzchniami, których niedawno dotykała zakażona osoba lub zwierzę. Dotyczy to takich przedmiotów jak ubrania, ręczniki, pościel, grzebienie i szczotki.

Czynniki ryzyka

skóra głowy - grzybica

Czynniki ryzyka wystąpienia grzybicy skóry głowy obejmują:

 • Wiek. Grzybica skóry głowy występuje najczęściej u maluchów i dzieci w wieku szkolnym.
 • Narażenie na kontakt z innymi dziećmi. Ogniska grzybicy są częste w szkołach i ośrodkach opieki nad dziećmi, gdzie infekcja łatwo rozprzestrzenia się w bliskim kontakcie.
 • Kontakt ze zwierzętami domowymi. Zwierzę domowe, takie jak kot lub pies, może być zarażone bez żadnych objawów. Dzieci mogą się zarazić przez dotykanie zwierzęcia.

Komplikacje

U niektórych osób z grzybicą skóry głowy może rozwinąć się ciężki stan zapalny zwany kerionem. Kerion objawia się jako miękkie, uniesione opuchnięcia, z których sączy się ropa i które powodują grube, żółte skorupy na skórze głowy.

W przypadku kerionu włosy wypadają lub można je łatwo wyrwać. Stan ten może być spowodowany zbyt gwałtowną reakcją na grzyba i może prowadzić do powstania blizn i trwałej utraty włosów.

Profilaktyka

Trudno jest zapobiegać grzybicy skóry głowy. Powodujący ją grzyb jest powszechny, a choroba jest zaraźliwa nawet przed wystąpieniem objawów. Podejmij następujące kroki, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia grzybicy:

 • Edukuj siebie i innych. Bądź świadomy ryzyka zarażenia się grzybicą od zarażonych osób lub zwierząt domowych. Powiedz dzieciom o grzybicy, na co należy zwrócić uwagę i jak uniknąć zakażenia.
 • Regularnie stosuj szampon. Pamiętaj o regularnym myciu skóry głowy dziecka, zwłaszcza po obcięciu włosów. Niektóre produkty do pielęgnacji skóry głowy, takie jak olej kokosowy i pomady z selenem, mogą pomóc w zapobieganiu grzybicy skóry głowy.
 • Utrzymuj skórę czystą i suchą. Upewnij się, że dzieci myją ręce, także po zabawie ze zwierzętami domowymi. Utrzymuj w czystości wspólne pomieszczenia, zwłaszcza w szkołach, ośrodkach opieki nad dziećmi, salach gimnastycznych i szatniach.
 • Unikaj zakażonych zwierząt. Zakażenie często wygląda jak plama na skórze, na której brakuje sierści. Jeżeli masz zwierzęta domowe lub inne zwierzęta, które często przenoszą grzybicę, poproś lekarza weterynarii, aby sprawdził, czy nie są zakażone.
 • Unikaj dzielenia się przedmiotami osobistymi. Naucz dzieci, aby nie pozwalały innym korzystać ze swoich ubrań, ręczników, szczotek do włosów, sprzętu sportowego i innych przedmiotów osobistych.