TematNews.pl

Tematyczne newsy ze świata

Forma na lato - jak wyglądać dobrze na plaży
Sport

Forma na lato

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że wzrost mięśni jest wynikiem wysiłku. Dlatego motywacja jest fundamentem, na którym opiera się ten projekt. Poziom sukcesu w dużym stopniu zależy od jakości motywacji. Znaczący wzrost komórek nie nastąpi w ciągu czterech tygodni. Ponadto, jeżeli celem jest uzyskanie „szczupłego” wyglądu, warunki genetyczne (np. profil hormonalny, włókna mięśniowe szybko- i wolnokurczliwe) również odgrywają istotną rolę. Ponadto odżywianie musi wspomagać wzrost beztłuszczowej masy ciała. Najlepsze rezultaty, także w krótkim okresie, daje uwzględnienie w planie treningowym indywidualnych uwarunkowań.

Motywacja do przemiany:

Jeśli nie będzie się odpowiednio przestrzegać zasad, nie nastąpi żadna adaptacja morfologiczna. Innymi słowy, jeśli trening nie jest centrum życia, musi być zmodyfikowany w stosunku do reszty życia. Program z 30 zestawami na grupę mięśniową w tygodniu nie może być zrealizowany, jeśli twoje życie codzienne pozwala tylko na 4 sesje treningowe trwające 45 minut. Zmiana nastąpi tylko wtedy, gdy twoje życie codzienne zostanie zmodyfikowane tak, by umożliwić każdy trening.

Znaczenie fizjologii:

Jak wspomniano powyżej, trening musi uwzględniać warunki indywidualne: Stosunek włókien mięśniowych, mobilność, urazy i poziom treningu (doświadczenie). Ogólnie rzecz biorąc, genetyka ma największy wpływ na potencjał wzrokowy. Czynniki takie jak liczba włókien mięśniowych, rodzaj włókien mięśniowych, miejsca pochodzenia i wstawania mięśni, równowaga hormonalna, struktura kości, liczba komórek satelitarnych są w większości przypadków przekazywane przez przodków. Można na nie wpływać w bardzo ograniczonym zakresie lub wcale, a mają one znaczący wpływ na adaptację treningową. Mimo to nie ma osób, które nie reagują, jeśli weźmie się pod uwagę podstawy, można osiągnąć postęp.

Jak zacząć budować mięśnie i przekształcać się na lato: Intensywność, powtórzenia, kadencja

Każdy program jest tworzony przez różne zmienne treningowe. Najważniejsze dla hipertrofii są częstotliwość i intensywność treningu. Aby nastąpiła adaptacja, czyli poprawa, musi zostać przekroczony pewien próg, ale też musi działać wystarczająco długo.

Ten próg nazywany jest intensywnością i określa formę adaptacji. Intensywność wyraża się w procentach siły maksymalnej (%Fmax).

100% odpowiada oporowi (ciężarowi), który pozwala na jedno „czyste” powtórzenie. Jest to tak zwane „maksimum 1 powtórzenia” (1RM).

Chociaż w rzeczywistości trening do absolutnej niewydolności mięśni nie jest konieczny, zestaw nie powinien kończyć się zbyt daleko przed tą granicą niewydolności (maks. 1-3 powtórzenia).

Według badania Barbosa-Netto i in. (2017) aż 70% uczestników treningu kończy go na 3-10 powtórzeń przed niewydolnością mięśni. 50% osób rozpoczynających trening uważa, że osiągnęło niewydolność mięśniową. Intensywność to liczba powtórzeń z intensywnością, im wyższa intensywność, tym bliżej do niewydolności mięśniowej.

Biorąc pod uwagę powyższe warunki fizjologiczne i z uwagi na procesy biochemiczne, powtórzenia zestawu są czynnikiem wyzwalającym budowę mięśni. Nie będzie tu ważne, jak to się dzieje, ale to, że się dzieje, jest kluczowe.

Średnio powtórzenia w zakresie 1-30 prowadzą do wzrostu mięśni.

Jak opisano powyżej, każdy zareaguje na różne zakresy powtórzeń, w zależności od stanu włókien mięśniowych. Osoba reagująca łatwo adaptuje się w określonym zakresie powtórzeń. Osoba niereagująca potrzebuje większej lub mniejszej liczby powtórzeń. W praktyce sensowne jest pominięcie ekstremalnych zakresów powtórzeń (intensywności), aby zapewnić najlepsze wyniki.

Jednak w swoim planie treningowym uwzględnij również cykle z małą i dużą liczbą powtórzeń. Ponadto kluczowa jest kadencja podczas wykonywania ćwiczenia. Kadencja opisuje czasową sekwencję w sekundach odcinków w jednym powtórzeniu. Oto kadencja dla celów krótkoterminowych (i dla początkujących): 3-2-2-1: 3 sekundy w dół (faza negatywna: ekscentryczna), 2 sekundy przerwy w najniższym punkcie (ekscentryczny punkt zwrotny), 2 sekundy w górę (koncentryczna), 1 sekunda przerwy w najwyższym punkcie (koncentryczny punkt zwrotny).

Odżywianie ma znaczenie:

Mięśnie na plaży

Aby uzyskać beztłuszczową masę ciała, trening jest tylko jednym z czynników, a drugim jest odżywianie. Jeśli celem jest niska zawartość tłuszczu w organizmie, należy dobrze dobrać odpowiednią ilość źródeł energii. Konstruktywny metabolizm jest odpowiedzialny za budowę substancji w ludzkim ciele i nazywany jest również anabolizmem. Ponieważ metabolizm jest kwestią bardzo indywidualną, nie istnieje żadna ogólna koncepcja. Posiłki powinny zawsze zawierać makroskładniki: białko, węglowodany i tłuszcz. Aby osiągnąć optymalny anabolizm, zaleca się spożywanie węglowodanów i białek do godziny po sesji treningowej.

W zależności od poziomu wytrenowania i indywidualnej budowy ciała, sensowne jest przyjmowanie około 6g niezbędnych aminokwasów i 1g węglowodanów na kilogram masy ciała przed i po treningu – ale o niskiej zawartości tłuszczu (ze względu na szybkie trawienie).