TematNews.pl

Tematyczne newsy ze świata

krzemionka
Informacje i ciekawostki

Co to jest krzemionka?

Jeśli chcesz poprawić stan swoich włosów i paznokci, prawdopodobnie spotkałeś się ze składnikiem znanym jako krzemionka. Wiele osób twierdzi, że krzemionka jest doskonała dla zdrowia włosów i paznokci, ale czym dokładnie jest krzemionka? Do czego służy krzemionka? I czy przynosi korzyści, o których mówią ludzie?

Krzemionka to skrót od dwutlenku krzemu (SiO2). Jest to naturalny związek składający się z krzemu (Si) i tlenu (O2). Dwutlenek krzemu występuje obficie w przyrodzie. Znajduje się w wodzie, roślinach, zwierzętach i na samej ziemi – 59% skorupy ziemskiej składa się z krzemionki. Stanowi również ponad 95% skał występujących na Ziemi, w tym cały piasek, który znajdujemy na plaży.

Dwutlenek krzemu można nawet znaleźć w ludzkim ciele. Jednak naukowcy nie są do końca pewni, jaką rolę pełni, mimo że jest uważany za niezbędny składnik odżywczy.

Korzyści z krzemionki

Badania nad krzemionką sugerują, że ma ona wiele potencjalnych korzyści dla zdrowia. Na przykład, według raportu Uniwersytetu w Memphis, „krzemionka może pomóc w ochronie zdrowia serca poprzez zmniejszenie ryzyka miażdżycy, czyli stwardnienia tętnic, przy jednoczesnym obniżeniu poziomu cholesterolu”.

Jako minerał, krzemionka może pomóc w budowie innych tkanek mineralnych w naszym ciele, takich jak kości, włosy, zęby i paznokcie. Istnieje wiele niepotwierdzonych doniesień o ludziach, którzy twierdzą, że krzemionka pomogła im poprawić stan włosów i paznokci. Kilka badań wskazuje na podobne efekty. Jednak nadal potrzeba więcej badań, aby potwierdzić działanie i bezpieczeństwo krzemionki.

Czy krzemionka jest dla Ciebie szkodliwa?

Krzemionka jest szkodliwa

Krzemionka spożywcza jest uważana za bezpieczną do spożycia przez ludzi. Ziemia okrzemkowa lub uwodniona krzemionka to przykłady suplementów z krzemionką spożywczą. Proszek krzemionkowy może być jednak niebezpieczny w przypadku wdychania. Wdychanie krystalicznej krzemionki może uszkodzić płuca i prowadzić do poważnych, czasem nawet śmiertelnych chorób, takich jak krzemica, gruźlica i choroby płuc. Niektórzy twierdzą, że krzemionka ma podobnie szkodliwy wpływ na przewód pokarmowy, choć nie ma na to dowodów naukowych.

Istnieje wiele kontrowersji wokół bezpieczeństwa krzemionki. Istnieją dowody na to, że może ona poprawić stan włosów i paznokci oraz wspomóc detoksykację, ale są też dowody na to, że może ona powodować choroby płuc w przypadku wdychania. Istnieją również twierdzenia, że może uszkadzać jelita lub negatywnie wpływać na układ odpornościowy, ale brakuje dowodów naukowych na ich poparcie.

Chociaż krzemionka spożywcza była spożywana przez wiele osób i wydaje się bezpieczna, wiele osób zastanawia się, czy potencjalne ryzyko związane z krzemionką jest warte potencjalnych korzyści. Dlatego, jeśli rozważasz suplementację krzemionką, zaleca się najpierw skonsultować z lekarzem.

Istnieje również wiele innych sposobów na poprawę stanu włosów i paznokci oraz uzyskanie korzyści zdrowotnych krzemionki bez potencjalnego ryzyka.